Senior Közösségfejlesztés

 

A szolgáltatás célja:

 

Az aktív és minőségi időskor alapjainak megteremtése.

 

A szolgáltatás célcsoportja:

 

60+ alsómocsoládi lakosok

 

A szolgáltatás intézményi/szervezeti környezete, története

Alapítványunk célja 1991 óta az, hogy az egységes, egyenlő esélyeket biztosító magyar társadalom kialakulása érdekében, kulturális, gazdaság- és társadalomfejlesztő, ifjúságsegítő, esélyegyenlőségi, egészség- és környezettudatos, oktató és ismeretterjesztő programokkal felzárkóztassa a Baranyai Hegyhát, elsősorban Alsómocsolád község lakosságát. Szolgáltatásaink nyitottak, így bárki számára elérhetőek korra, nemre, lakóhelyre való tekintet nélkül. Másodlagos célcsoportunk a Baranyai Hegyhát civil szervezeteiből áll, számukra pályázati, jogi, gazdasági, működési tanácsadást nyújtunk, továbbá rendszeresen szervezünk a munkájukat segítő témákban képzéseket.

 

Alsómocsoládon 2012-től Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér üzemel, melyben az Alapítvány rendszeres információs és tanácsadó szolgálatot működtet. A közhasznú információk gyűjtése és a célcsoporthoz juttatása, pályázatfigyelésben- és írásban való segítés, projektmenedzsment, valamint a közösségszervezés is feladataink között szerepel. Rendszeresen részt veszünk térségi tervezési folyamatokban, a programok megvalósításában, kiemelten a kultúraközvetítés, a környezetvédelem, vidék- és településfejlesztés, munkaerő-piac, oktatás- és közösségfejlesztés területein. Közösségfejlesztő tevékenységünk során együttműködtünk helyi, megyei szervezetekkel.

 

 

 

A szolgáltatás tartalma /menete/ tevékenységei

az Alapítvány Alsómocsoládért gondozásában saját fejlesztésű, valamint a nemzetközi gyakorlatban létező programelemek kerültek bevezetésre Alsómocsoládon, melyek megakadályozzák vagy épp visszafordítani is képesek azokat a folyamatokat, melyek a célcsoport tagjaiban az érdeklődés elvesztéséhez, az önállóság, a társadalmi kapcsolatok beszűküléséhez vezettek. Hisszük, hogy az idős emberek tudása és tapasztalata felbecsülhetetlen értékű és átadására a mai társadalmi viszonyok között nem adódik megfelelő mennyiségű alkalom, pedig ezek átadása és a bölcsességük nélkülözhetetlen a fiatalabbak támogatásában és segítésében.

Tapasztalataink szerint idős emberek jelentős része szívesen önkénteskedik, örömmel tanul és sajátít el új ismereteket, aktivizálódik kisközösségi szinten, a 60 év felettiek a torzítatlan alapvetően fontos emberi és közösségi értékrend „hordozói”. A programelemek az alapcél, a minőségi időskor elérésén túl, aktivizálták és szélesítették a résztvevők beszűkült kapcsolati hálóját, teret engedtek a közösségformálásnak és érintkezési felületet teremtenek a szépkoruak és a település többi korosztálya között.

A kompetencia fejlesztő, közösségfejlesztő, egészségtudatos magatartást kialakító programelemeink között szerepelt a „Napirend” program, melynek keretében a szellemileg és testileg friss otthonlakók elsajátítják a saját napirend kialakításához szükséges készségeket, aktivásuk megőrzésében elengedhetetlen gyakorlatokat és módszereket, majd nem csupán résztvevőként, hanem önkéntesként elesettebb társaik mellett segítőként is megjelennek. 

A „Jeles napok” mely célja a néphagyományok, megemlékezések közös felidézése és felelevenítése előadások, közös sütés-főzés, kézműves foglalkozások, beszélgető körök létrehozása által, nem csupán küldő, hanem a bennük rejlő erőforrásokra építve.

A „Sétálj az életedért” egészségnevelő programsorozat, mely célja az időskorban is végezhető mozgásformák megismertetése, a mindennapi élet részévé válása lehetőségének megteremtése. A programelem megvalósítása során színes palettát ismerhettek meg és próbálhattak ki a résztvevők, hiszen sétáltunk, megismerkedtünk a fittness eszközök korosztályra jellemző használati szabályaival, jógáztunk, táncoltunk, úsztunk, tornáztunk vízben és szobában, elsajátítottuk az intimtorna, a gerinctorna és a keringést serkentő torna alapjait, hogy a mozgásformákat az idősek vezetés nélkül is biztonságosan szabadon gyakorolhassák. 

A „Fogadd örökbe a Nagyit” foglalkozás sorozat az idősek beszűkült kapcsolati hálójának bővítését szolgálta, továbbá a motoros funkcióik fejlesztését, a szociális kompetenciák újra aktiválását célozta meg kreatív foglalkozásokon keresztül. A megvalósítás során az Őszi Fény Idősek Otthona nem csupán a vezetői szándék alapján, hanem a gyakorlatban is nyitott Intézménnyé vált, hiszen a foglalkozásra érkezők és a bentlakók között a többszöri találkozások során szoros kötelékek épültek ki, valóban több család gazdagodhatott új Nagyival, aki életük részévé vált.

 „Az vagy, amit megeszel” egészségtudatosságra nevelő szemléletformáló programelem, mely elméletben és gyakorlatban igyekezett az időseket rávezetni az egészséges táplálkozás és a kötelező diéták betartásának fontosságára.

A „Beszélgetés a múltról” programelem azon túl, hogy tartalmas közös szórakozást nyújtott a  generációknak, segített a mentális egészség megőrzésében, a szépkoruak közösségbe vonásában, megmentette az enyészettől a tájegység feldolgozott néprajzi kincseit is.

 

 

A közös kirándulások, „élménytúrák” szintén az elmagányosodás megelőzésében és a közösségbevonásban jeleskedő programelem volt az élményszerzés lehetőségén túl, ahol a generációk találkozhattak közösen szereztek új ismereteket, melyeket közösen dolgoztak fel, megismerve így egymás látásmódját.

 

A szolgáltatás módszertana:

 

Interaktivitásra, majd az egyéni és közösségi kezdeményező készségre épülő programelemek, melyek fókuszában az érték és ismeretátadás, a közösségi művelődés állt, megvalósítása a közösségfejlesztés módszertanára épült.

 

A szolgáltatás eddig elért eredményei

A miMindösszesen 1963 résztvevővel megvalósult  87 alkalom elérte az általunk kitűzött célt, a résztvevő idősek aktivizálódtak, közösségi kapcsolataik szélesebbé és színesebbé váltak, szívesen önkénteskednek, örömmel tanulnak és sajátítanak el új ismereteket, az Intézmény mindennapjaiban nagyobb,  gyakran kezdeményező szerepet vállalnak.

 

A szolgáltatással kapcsolatos bővebb információk (pl. tanulmányok, cikkek) elérhetőségei; a szolgáltatást megvalósító szervezet/ intézmény/ szakember elérzetősége

http:/manorquality.eu/

 

Alapítvány Alsómocsoládért

7345 Alsómocsolád, Rákóczi utca 21

pitzne.anita [at] alsomocsolad.hu

30/411-5394

Balogh Anikó kuratóriumi elnök